Wood Badge History
 
Wood Badge Course Directors  
Course
Dates
Year
Course Director
SE-1
24-30 Mar
1973
Dick Graham
SE-27
20-27 Apr
1974
Terry Hall
SE-64
Mar-Apr
1975
Lem Thomas
SE-122
Mar-Apr
1976
Bill Dimmit, CD
SE-122-A
Mar & Apr
1976
Lem Thomas, SM
SE-122-B
Mar-Apr
1976
Woody Woodson, SM
SE-122-C
Mar & Apr
1976
T.O. Collier, SM
SE-168
Sep-Oct
1977
Len Cody
SE-213
Aug-Sep
1978
Harry Reed
SE-263
Mar-Apr
1980
Don Schultz
SE-293
Sep-Oct
1981
Jim Raulston
SE-365
May-Jun
1984
George Stough
SE-427
Apr-May
1986
Charlie Bausch
SE-472
Apr & May
1988
Bart Ingram
SE-543
Mar-Apr
1990
Gene Hillhouse
SE-592
Mar-Apr-May
1992
Bill Abrahamson
SR-008
Sep-Oct
1993
B.J. "Red Dog" Maynard
SR-118
Sep & Oct
1995
Fred Lundberg
SR-225
Mar-Apr-May
1998
Jan Spitzer
SR-321
Mar-Apr
2000
John Findley
SR-464
Mar-Apr
2002
Bill Johnson
SR-585
Sep
2003
Mickey Edwards
SR-668
Mar-Apr
2005
Bill Leffler
SR-828
Feb - Apr
2005
Gary Bolen
SR-942
Mar - Apr
2009
Gary Newman
SR-1078
Sep-Nov
2010
Todd Sandt
S9-91-12
Mar-Apr
2011
Lisa Sandt
S9-91-14
Mar-Apr
2014
Tom Lytle
S9-91-16
Mar-Apr
2016
Mark Scott
S9-91-18
Mar-Apr
2018
Kevin Hicks
S9-91-20
Mar-Jun
2020
Charles Abbey
NST 14-91-22
Mar-Jun
2022
Eric Pittman
 
 
Wood Badge Gilwell Award  
1989 Gene Hillhouse
 
2001 Bill Leftler
          John Sandlin
          Dr. Philip Schley


 
2013 Kelly Anderson
          Robert Burch


 
1990 Charlie Bausch
          Dr. Don Schultz


 
2002 Peggy Edwards
          Woody Jones
          Helmi Leffler


 
2014 Clifford Christian
          Merri Bolen
          Michael Tullier
          Wayne Sandt


 
1991 Bart Ingram
          Emmett Evans


 
2003 Steve Bell
          Gary Newman
          Tom Lytle

 
2015 Rusty Hurst
          Milton Edelson
          John Floyd
          Jody Sellers

 
1992 Walter Rhodes
          Jewel Rhodes
          Terry Hall


 
2004 William Britt
          Jim Carden
          Ricky Schomburg


 
2016 Chuck Abbey
          Martha Evans
          David Gregory
          James Mabon

 
1993 Charles O. "Woody" Woodson
          B.J. "Red Dog" Maynard
          William G. Abrahamson


 
2005 Pat Liner
          Mark Dunn


 
2017 Jolene Davis
          Lora Susie Taft
          Eddie Moone
          Kevin Hicks
          Eric Pittman

 
1994 Fred Lundberg
          Peggy Hillhouse
          John W. Findley, Jr.


 
2006 Todd Sandt
          Randy Smith
          Bill Storey


 
2018 Joe Higgins
          Mark J. Scott
          Mark Strunk

 
1995 Fred Sieg
          Jan Spitzer
          Mark Cushing


 
2007 Helen Hurst
          Gary Whitfield
          David Teal


 
2019 Dean Rogers
          David Brackett
          Jennifer Abbey

 
1996 Connie Sieg
          Ingeborg Wills


 
2008 Carol Bowden
          Bob Ingram
          Stephen L. Wurst


 
2020 Jonathan Middleton
          Harlan Price
          Ernie Grimes
          Joshua Toombs

 
1997 Mickey Edwards
          Bill Johnson


 
2009 Lisa Sandt
          Darlene Glass
          Merill Harcrow
          Mike Fowler


 


 
1998 Bernard L. Bledsoe
          Bill Kes


 
2010 Brad Glass
          Rick Tipton
          Ted Whealton


 


 
1999 Donnie L. Collins
          Gary Bolen
          Perry Wilder


 
2011 Ken Caruthers
          Howard Johnson
          Steve Hickman


 


 
2000 Joe Westbrook
          T. Wayne Durden
          Bill Dimmitt


 
2012 Deb Brown
          Debbie Lytle
          Colin Martin
          Bill Whealton


 

George and Jo Jeter Scout Service Center
1237 First Avenue
Columbus, GA 31901
Phone: 706-327-2634

 unitedway

facebook icon                instragram icon

© 2020 Chattahoochee Council Boy Scouts of America – All Rights Reserved